# Kinas rymdprogram
Author: ElLobo

**Kina: Bemannad raket ska skjutas upp**

Kina planerar att i mitten av juni skjuta upp en bemannad rymdfarkost, uppger den statliga nyhetsbyrån Nya Kina.

_Länk_: [Kina: Bemannad raket ska skjutas upp](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/kina-bemannad-raket-ska-skjutas-upp_7264001.svd)

## Comment 1
Author: StefanW

Hmmm..vis av hur de "lyckades" förra gången, så får man hoppas att det går bättre denna gång.

## Comment 2
Author: Farwuq

#1

Nu hänger jag inte med i nyhetsflödet, var det någon som dog, eller vad hände?

![Obestämd](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 3
Author: StefanW

#2 Det var snart fyra år sedan. Att det inte blev mer väsen om det, var nog att det var så uppenbart! Nedan ser du ett exempel.

## Comment 4
Author: Farwuq

Du milde!

![Förvånad](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Nu kommer de som säger att månresorna var båg, få vatten på sin kvarn.

![Obestämd](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Hur kan man göra en sådan sak? För hemmapubliken, för att vinna respekt i världen?

Nu har man snarast gjort bort sig totalt. Vem tror på den nästa gång.

## Comment 5
Author: StefanW

Det var ett mycket väl regisserat evenemang i klassisk kinesisk anda. Det som verkligen förstörde det hela var bl.a. att bild kvalitén var för bra och i sin iver så använde de en massa gamla filmer från tidiga tester och prov. Raketen i uppskjutnings ögonblicket, ja den modellen skulle jag vilja ha på hyllan! Men nu skall vi inte bara kasta negativa saker på dem, utan jag tror att det bara är en tidsfråga innan de verkligen lyckas, för det tror jag att de gör en dag. Har man en propaganda apparat som hållit på sedan Maos glansdagar, så gäller det att hålla fanan högt, hur fel de än må vara.

## Comment 6
Author: medde

Nickar enbart instämmande.

## Comment 7
Author: medde

Opps,, missade lite, jag gjord en ny tråd om ämnet, då det är i dag denna rymdfarkost ska ge sig iväg och en kvinna är ombord.

## Comment 8
Author: ElLobo

**China makes aerospace history**

China has made aerospace history by launching its first high-resolution satellite that can predict natural disasters.

_Länk_: [China makes aerospace history](http://www.independent.ie/videos/world-news/china-makes-aerospace-history-29228238.html)

## Comment 9
Author: Farwuq

Kina kan!

🙂

## Comment 10
Author: gant

... och de kunde nog även 2008. Den där konspirationsvideon här ovan s[ka nog inte tas på alltför](http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2008/10/08/did-the-chinese-fake-their-space-walk/) mycket allvar.

## Comment 11
Author: ElLobo

**Kinas rymdsond på väg till månen**

Den kinesiska rymdfarkosten ”Jade-kaninen” har nu skjutits upp i rymden. Uppskjutningen sändes i statlig tv, rapporterar AFP.  

_Länk_: [Kinas rymdsond på väg till månen](http://www.vk.se/1049574/kinas-rymdsond-pa-vag-till-manen-2)

## Comment 12
Author: Farwuq

Jag minns 1969. Du uppmanades Apollo 11 astronauterna  - på skoj, att vara vaksamma och kika efter en tjej med kanin i sällskap.

😃

## Comment 13
Author: Leo

det blir val som allt annat tekniskt som kommer darifran att det haller dit dom ska men inte hem lol daremot indien dom kan gora bra saker om dom vill

## Comment 14
Author: ElLobo

**Kinesisk jadekanin landade på månen**

Människan har efter 37 år på nytt parkerat sig på månen. Kinas mjuklandning av farkosten Chang'e-3 innebär ett stor symbolisk framgång för en rymdnation på frammarsch.

_Länk_: [Kinesisk jadekanin landade på månen](http://hbl.fi/nyheter/2013-12-14/542416/kinesisk-jadekanin-landade-pa-manen)

## Comment 15
Author: StefanW

As it descended, it took a ton of images, and they have been put together into [this very cool video](http://www.youtube.com/watch?v=TaQTSTrbT3w):

## Comment 16
Author: Farwuq

Kul att få se landningen.

## Comment 17
Author: ElLobo

**Kinesisk månkanin ”vaknade till liv”**

Efter att ha dödförklarats på onsdagen tycks den kinesiska månroboten Jadekaninen ha återuppstått på torsdagen.  

_Länk:_ [Kinesisk månkanin ”vaknade till liv”](http://www.nyteknik.se/nyheter/fordon_motor/rymden/article3805264.ece)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Kul

## Comment 19
Author: StefanW

Då får vi se om den kan leverera något!

## Comment 20
Author: ElLobo

😎

## Comment 21
Author: Farwuq

Var inte kaninen dödförklarad?

## Comment 22
Author: ElLobo

Jo, men den har tydligen väckts till liv igen. 😃

## Comment 23
Author: StefanW

#20 Är det kina så förstår jag om det blir en Easter bunny som lämnar easter eggs...

😃

## Comment 24
Author: ElLobo

😃

## Comment 25
Author: ElLobo

**Kinesisk farkost ska runda månen**

Kina har skickat sin första farkost mot månen, ett steg som ses som en viktig del i Pekings ambitiösa rymdprogram som syftar till att sätta en kines på månen.  

_Länk_: [Kinesisk farkost ska runda månen](http://www.nyteknik.se/nyheter/fordon_motor/rymden/article3858789.ece)

## Comment 26
Author: Farwuq

De gör det USA inte kan förmå sig att göra.

👍

## Comment 27
Author: ElLobo

**Kina visar upp bilder på Marsfarkost**

Kina har presenterat bilder av den rymdfarkost som 2020 ska skickas iväg med planeten Mars som destination.   

[http://www.di.se/play/nyheter/kina-visar-upp-bilder-pa-marsfarkost/](http://www.di.se/play/nyheter/kina-visar-upp-bilder-pa-marsfarkost/)

## Comment 28
Author: Farwuq

Vi får se vad som händer.

## Comment 29
Author: ElLobo

**Kinesisk rymdstation störtar mot jorden**

Rymdstationen Tiangong-1 befinner sig på kollisionskurs med jorden. Någon gång nästa år beräknas stationen falla in i jordens atmosfär.  

[http://www.nyteknik.se/fordon/kinesisk-rymdstation-stortar-mot-jorden-6788480](http://www.nyteknik.se/fordon/kinesisk-rymdstation-stortar-mot-jorden-6788480)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Jag har kollat videoklippet i #3 och även läst artikeln i #10.

Jag kan säga följande, det är klart att Kina fejkat sin rymdpromenad. Det gör att både Shenzhou och Tiangong-1/Tiangong-2 kan ifrågasättas.

Artikeln i #10 är dålig, jag ger jag inte mycket för artikeln. Den länkade artikeln hoppar över alla svårigheter och slarvar. Iakttagleserna om luftbubblor i vattentanken och att kablar flyter uppåt under "rymdpromenaden" nämns minimalt eller ignoreras. Dom underliga samtalen mellan "astronauterna". Dom kopierade och fotomanipulerade fotona. Avsaknaden av den blå jordatmosfären i jordens krökta horisont.

Det blir lite pinsamt när astronauten vid påbörjad "rymdpromenad", kanske av gammal vana, säger att han (engelsk översättning) "_enter water_".  

.

Videoklippet har två uppföljare:

[Proof China Faked their Spacewalk](https://youtu.be/d9LWNv-kdTI) (_part 2_, 9 min).  
[Regarding: China's Spacewalk was fake](https://youtu.be/U54siu8cEe0) (5 min).  

Jag skulle vilja ha några förbättringen i videorna; molnens hastighet borde förklaras bättre samt jämförelsen med USAs och Sovjets/Rysslands rymdpromenader borde vara öppnare. Vi vet ju inte om USA och Ryssland bara är bättre på att fejka. Även diskussionen kring omloppsbanan/-tiden borde vara bättre förklarad, för tittare som inte känner till begreppet "fritt fall".

.

Så hur är det med Chang'e och Yutu, Jadekaninen, på Månen? Var dom bilderna också fejk?

Kolla på dom få fotona som släpptes av Yutu (månbil) och Chang'e (månlandare). Ett foto släpptes per dag (med copyright) och kan hittas på nätet. Efter 4 jorddygn hade 5 foton släppts. Ett nytt foto visades per dag. Men lutningen på Yutus skugga ändrade sej måttligt på fotona, trots att solen borde flyttat sej nästan 1/3-del över himlavalvet, då Månens "dag" är 14 jorddygn lång. Lite längre text på UiF [här](http://utomjordiskt.ifokus.se/discussions/54fc4bdbce12c4282c000e31-change-3-och-yutu-jadekaninen).

Ser det inte lite knepigt ut med dom många vita "renspolade" stenarna? Borde inte stenarna vara täckta av mera "måndamm"?
