# 24/5
Author: [Borttaget]

Ännu en dag avbockad i kalendern utan missöden.

Solen skiner och fåglarna kvittrar och illern busar och kaffet är klart kan man begära mer ??

Idag blir det lungt fram till eftermiddag då jag ska till storstaden Malmö och agera datareparatör åt en kompis

kör försiktigt med tanke på inläggen i 23/5

ha en bra dag och ta hand om er

## Comment 1
Author: medde

God morgon

Vaken här hemma, men både djur och dotter sover, ja såklart hunden har varit ute på en prommis, men även han  nannar igen.

Leo! ja att köra tar jag det coll aämt då jag har min dotter oftats bilen, men humöret finns där,  men col numera. Åldern kanske?

Det verkar bli fint väder i dag, men det ser ju som det snöar i luften av alla"vita puffar" som far i luften, parkeringen är ju så gott osm vit ute.

Snart är det träning, sen hoppas jag att Atlanits kommer hem till jorden idag, Det kommer attt göras nya försök för landning i dag.

Ha en fin dag hela dagen!

mvh

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hej alla!  
Här börjar dan med att man ska snagga sig ![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Sen ska jag ta lite kort på hästarna som ja har lovat.  
Sen vill jag också kolla på när Atlantis landar när blir det på dan ???  
  
Henke

## Comment 3
Author: Leffe

God morgon. Dagens ansträngande plan är att sätta upp en hylla i badrummet ovanför dörren där jag ska förvara toapappersrullarna. Tror att jag då kommer att slippa perforeringarna av små kattänder och -klor i alla rullarna när de ska användas. Sitter och tittar på väggen. Visst är det bra med gipsvägg. Tänkt vad enkelt att skruva i jämfört med till exempel betongvägg. Kommer jag månne att tycka gipsvägg är bra om en vecka också när hyllan brakar i golvet!

Sköt om er

## Comment 4
Author: [Borttaget]

3 gipsexpander tror jag det heter

## Comment 5
Author: Leffe

Jag har bara vanlig skruv och plugg

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Kan funka om den inte ska belastas nåt speciellt annars måste du ha expander ,då sitter hyllan tills väggen rivs och jag har för mig att dom brukar tåla 50 kg  

Finns att köpa överallt idag ganska billigt t o m på Ica och såna ställen

gips är bra men jag måste hålla med Timell och grabbarna om att när man bygger en vägg så sätt en billig träskiva först och sen gipsen då kan man fästa vad som helst på väggen ganska lätt

## Comment 7
Author: Leffe

Tanken är att det ska ligga en bal toappersrullar där. Tror det är 24 rullar i en bal

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag hade använt expander i det fallet isynnerhet som att det kommer att vara en del aktivitet med hyllan typ upp och ner med balen och liknande.

Då är det stor risk att en vanlig plugg sakta kryper ut för att sedan lossna.

och vem vill bli hämtad av ambulansen när man sitter på tronen avsvimmad med byxorna på halv stång .![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: Leffe

Om man har in lim i hålet och sedan trycker in pluggen och skruvar dit skruven. Borde det inte hålla då?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

kanske jag har aldrig provat

En av orsakerna till att det släpper är att gips är för mjukt/sprött så det ger med sig när pluggen blir tjockare så lim kanske styvar upp det vem vet

Det är därför som plugg funkar i betong för att betongen inte ger med sig på samma sätt

## Comment 11
Author: EvaG

Använder du lim misstänker jag, en dum blondin, att enda sättet att sedan få bort hyllan om du skulle ångra dej är att ta med gipsplattan oxå.

## Comment 12
Author: Farwuq

God eftermiddag från ett lite mulet Skåne.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

God eftermiddag säger jag efrån dalarna, efter en rejäl sovmorgon och en städning senare.

Här skiner solen äntligen efter en gråmulen förmiddag.

Ska strax diska innan jag ska bänka mig här vid datorn för en landning av Atlantis förhoppningsvis vid 16-snåret.

Ha en fortsatt bra söndag allihop - med allt ni nu skulle hålla på med ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: medde

ett varv till nera, tiden är nu efter kl 17

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Ja jag såg just det. Var nyss inne på Nasa och kikade runt.

( Kan inte kommentera nåt i STS tråden, så vi kanske kan starta en ny då de ska landa, utan tubisar? )

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Ja de får vi nog göra så du får vara med oh tjöta lite där ![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 17
Author: medde

nera!! Lkör på en landningtråd du! Vi hade ju en Lift off! Så helt ok

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Men jag föreslå att alla Youtube filmer som vi har lagt in gör en länk till dom istället.  
Då brukar de funka nämligen..  
Förmodligen nån bugg dom inte ficksat till på Ifokus..

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Tack hörni! jag ska genast starta en ny tjattråd vi kan ha till landningen ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Ja, nåt vajsing är det eftersom det inte fungerar för mig att skriva i trådar med bilder på tubisar i ![Obestämd](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Jepp de är nått dom måste ficksa till.  
Men ja kan ju inte ändra på alla youtube då ja inte är nån medarbetare.  
Har inte sånna tillgångar.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Teknikens underbara värld Henke..![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Hehe ja visst ![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")  
Så är det med tekniken ibland funkar de bra och ibland inte alls..  
  
Henke

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Henke: jag läste tidigare någonstans att du frågade mig om jag kunde läsa i tråden då du lagt ut en länk, men nu hittar jag inte vart du skrivit det så jag kan svara dig.

## Comment 24
Author: EvaG

Nu ska jag i väg och landa på arbetet. Ha en bra kväll bland stjärnor och planeter.

## Comment 25
Author: medde

#24 Säker landning för dig Eva!
