# Varför två olika tider
Author: EvaG

Varför har vi två olika tidräkningar här i Sverige? Arbetstid och ledighetstid. Varför är en timmes rbetstid längre än en timmes ledighetstid? Om vi hade en tideräkning så borde ju timmarna bli lika långa, eller...

## Comment 1
Author: medde

Jag som trodde du menade varför det användes två klockor vid NASA. Men icke sa nicke.

Ja du det var verkligen något som jag måste fundera på, vilka härliga poäng du har i din fråga. Väntar och kollar efter några kloka svar.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Härligt Ewa! Har saknat dina filosofiska inlägg. ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Bra fråga du har där. Jag har faktiskt också undrat över detta förr, så du är inte ensam, och visst är det mysko att det är så. Borde vara tvärt om egentligen ju

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ja skulle också gärna vilja veta detta ![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: medde

Så vi får hoppas vi får in ett klokt svar......

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Samma här!

## Comment 6
Author: medde

Vem kan det bli. Mark? mondeo? Nyfiken är stor och  även väntan, eller någon helt annan

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Ja de är nog nån av dom två skulle ja tippa på.  
Eller om du hittar nått medde ??  
  
Henke

## Comment 8
Author: Buuc

Because life is a bitch! :P

## Comment 9
Author: medde

#7 Hoppas på dom två, mycket kloka män dom två. Men vi kan ju hoppas kanske någon annan klok dyker upp.

## Comment 10
Author: Leffe

Du är för skön Eva

## Comment 11
Author: medde

#10 Nu håller även jag med dig LeffeD. Tillfullo

## Comment 12
Author: [Borttaget]

![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: Mark

_Elementärt för den som kan sin Einstein!_

Tiden är ju relativ! Bara en annan dimension! (Jo, på riktigt). Då måste den ju också kunna _uppföra_ sig lite hur som helst, det är väl klart som korvspad.

vad Einstein missade dock, var att hastigheten på tiden beror på hur kul man har! Där har du kommit på något Eva, som inte ens Einstein begrep. Dags för fler Nobelpris tror jag.

Håller med #10!!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

13 Då måste det vara därför jag fyller gammal men inte känner mig äldre än 25.

Förutom när man har gjort nåt som KRÄVER en 25 årings fysik då känner man sig som 80 när man kommer hem![Skrikandes](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

men man hade kul iallafall![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 15
Author: Mark

Jo, det är en paradox det där.

Jag tycker det skulle vara kul med en rymdfärd!! Men om man tänker sig två tvillingar, den ena ger sig iväg på en lång rymdfärd och den andra stannar på terra firma. När rymdfararen kommer hem igen är han bevisligen **yngre** än sin tvilling! Hur kommer det sig? Har han inte haft roligt kanske? Om man har roligt går tiden fortare enligt Evas nya forskningsrön, men om tiden gått fortare borde han ju varit äldre? Kanske inte rymdfärder är så kul trots allt?

"Man blir inte äldre om man har tråkigt - det bara känns så"

## Comment 16
Author: EvaG

#15 Det är inte så svårt. Alla krafter, tyngdkrafter, gravitationskrafter med mera gör att klockornas "motorer" får arbeta hårdare och går därmed trögare och med andra ord långsammare. I rymden finns inte samma krafter och klockorna arbetar lättare och tiden går fortare, men människokroppen hänger inte med i hastigheten. Därför blir tvillingen i rymden yngre i stället för äldre.

## Comment 17
Author: Mark

#16 Aha! Dubbla Nobelpris på G!

## Comment 18
Author: EvaG

![Guld i mun](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-money-mouth.gif "Guld i mun")

## Comment 19
Author: medde

#16 Ringer Blå hallen och bokar ett bort till dec i år

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Vilka härliga filosofiska tankar det blev i denna tråd ![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Mycket trevlig läsning

Javisst är det dags för ett nytt nobelpris till Ewa märker jag ![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Kul!

## Comment 21
Author: medde

Instämmer återigen

## Comment 22
Author: Gittan

Är jag dum på något sätt. Jag hänger inte med i tankegångarna, men hänger gärna med på nobelfesten!

## Comment 23
Author: [Borttaget]

\# 22 Nädå GittanL. Inte är du dum för det heller. Huvudsaken är att du hänger med på nobelfesten som ska bli för Ewa ![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 24
Author: medde

#22 Inte alls dum GittanL, men det är väl som nera säger. Den ska vara ör EvaG. Hur hon kan få till sina inlägg och tankar. Det talas ju om tyngkraften, gravitationskrafter där imellan en kärv humor.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Tänk vad skoj vi ha ska ha på denna fest va? ![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 26
Author: medde

Party säger jag bara !!!! Tjiho:-)

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Men då borde egentligen ISS om man kunde accelerera den när den är färdig , bara innehålla ett gäng tonåringar efter ett par år.

Det hade ju kunnat bli lite problem för dom flesta vet ju hur tonåringar kan vara när man säger till dom något ,

Jag går hellre till en pizzeria där blir man iallafall mätt. ![Obestämd](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Men jag kan va med på efterfesten  ![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Jomen! Party party...   ![](http://alles.se/image/02-07.gif)

## Comment 29
Author: medde

#27 Måste erkäna satt och log gott åt inlägget.

Men kanske man ska ta och åka med, tiden kommer ju ikapp en.och kan man kliva av som tonåring igen kan det ju vara något.

## Comment 30
Author: Mark

Nja, nu drar ni nog för stora växlar! Man blir inte yngre, bara gammal långsammare. Det där med föryngringen blir nästa utmaning för EvaG!!! Skynda!!! **Brådis** för vissa av oss!!!

## Comment 31
Author: medde

#30 Jag håller med Mark, brådis här med. vill bli 20 igen:-) eller ???

## Comment 32
Author: [Borttaget]

ska gå ut i boden och börja snickra ihop en rymdstation ![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

har ett par raketer kvar från nyår och ett par dubbla förgasare till en Amazon det borde bli en bra början ![Obestämd](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

och medan jag bygger kan ju Eva komma på föryngringsteorin

## Comment 33
Author: medde

#32 Om du får ihop detta, vilket jag hoppas då på samt att EvaG får ihop teorin. Så undrar jag leo. Får jag följa med? ![Smiley porcinet danse 2.gif](http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Films_et_TV/porcinet-danse-2.gif)

## Comment 34
Author: [Borttaget]

det ska vi nog kunna fixa till. alla som vill gör vi plats till ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 35
Author: medde

Vill inte sitta som mondeo sade, på en pall i hallen:-)

## Comment 36
Author: [Borttaget]

\# 32 Det där lät som ett väldigt intressant bygge leo! ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Så jag hänger också gärna med. Attans vilken skojig resa detta blir

![blkrocket_orbit_b](http://www.1a-gifs.de/gifs/planeten/blkrocket_orbit_b.gif)

## Comment 37
Author: medde

Party?

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Absolut medde. Ingen resa utan party  ![](http://alles.se/image/smileys.gif)

## Comment 39
Author: medde

![ceshortdri](http://www.1a-gifs.de/gifs/aliesns/ceshortdri.gif)

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Detta skulle inte ja missa om de blev av ![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 41
Author: medde

Då räknar vi in dig Henke.

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Låter toppen ![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Leo får nog bygga en rätt stor raket..

## Comment 43
Author: medde

Oja visst får han det, men han verkar  att vara en händig man

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Ja de är han särket han fixar nog detta ska du se

## Comment 45
Author: [Borttaget]

![](http://alles.se/image/04-06.gif)

är på g ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 46
Author: medde

Det låter tryggt leo

## Comment 47
Author: medde

_![uncon009](http://www.1a-gifs.de/gifs/unter-conr/uncon009.gif)Leo bygger!_

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Hi hi - det här kommer att bli kul ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 49
Author: [Borttaget]

Vi ser verkligen fram emot byggbilder Leo ![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Vi brukar ju tjata om det på byggforumet du vet hehe..  
  
Henke

## Comment 50
Author: [Borttaget]

första provturen med familj och vänner

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=c3dd0cf0-e78c-432c-a8d8-51806c2d89a3)

som ni ser verkade det fungera och ha plats till dom som vill med

## Comment 51
Author: medde

#50 Hör jag till i vänner?![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 52
Author: [Borttaget]

Det var bara en liten tur för att se om det funkade som det skulle

Men du kan få följa med på nästa tur om du vill

## Comment 53
Author: medde

#52 Så snällt, medde glad:-)

## Comment 54
Author: [Borttaget]

Jag vill också...

## Comment 55
Author: medde

#54 Du med![Förvånad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") 

_(Skojar nu vännen min)_

## Comment 56
Author: [Borttaget]

som ni ser på bilden så är passagerarutrymmet prioriterat  så det är inga problem ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 57
Author: medde

Pefekt:-)

## Comment 58
Author: EvaG

Jag håller mej på jorden. Är i den perfekta kvinnliga ålder och vill inte föryngras. Är jag för ung så räknar jag tiden i ledighetstid - den är ju kortare och då är jag snart äldre ijen. Är jag för gammal så räknar jag tiden i arbetstid - den är ju längre och jag blir då yngre.

Där har ni föryngringsteorin. Arbetstid dygnet runt och man blir yngre. Så det finns både för och nackdelar med att bli yngre. Undrar om det är värt det...

Däremot skulle jag vid något tillfälle känna mej gammal så håller jag mej i alla fall på jorden, men reser jag med. Till Stockholm på en kort ledighetstid för att sedan klara den långa arbetstiden som håller mej vid rätt ålder.

Ha nu en trevlig resa alla som ska ut i rymden. Vi ses här sedan så får vi se vem som är yngst.

## Comment 59
Author: [Borttaget]

\# 58 Du är kul du EwaG ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

\# 55 Jamen vad sjutton - man kan ju inte va en fegis jämt heller...![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Fast du har rätt medde. Jag håller mig nog helst på jorden ![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Men en liiiten provtur kanske man kan ta väl...

## Comment 60
Author: medde

Yngst kommer bli jag....

## Comment 61
Author: [Borttaget]

Blir spännande detta evenemang ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 62
Author: [Borttaget]

medde ![](http://alles.se/image/c065.gif)

## Comment 63
Author: medde

#62 Haha. Men det är lite för ung, då kan jag ju inte ha kul, utan måste gå i sängs kl 1900, det vill jag ju inte.

## Comment 64
Author: EvaG

#63 Skönhetssömnen är viktig!

## Comment 65
Author: medde

#64 oK, Då måste jag börja sova kl 17,00 då

## Comment 66
Author: [Borttaget]

![Förvånad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")  # 65 Oj, det lät tidigt

## Comment 67
Author: medde

#66 Måste ju ha skönhets sömnen juuuuu!!! vill bli vacker

## Comment 68
Author: EvaG

Problemet är att jag får för lite sömn.

## Comment 69
Author: [Borttaget]

Ja du Ewa, det får vi nog alla lite till manns....

## Comment 70
Author: [Borttaget]

satt och kollade lite på Einsteins relativitetsteori inne på Wikpedia och hittade lite om just gravitationens påverkan på tiden

och enligt det jag läste så har Eva rätt i inlägg 16 om att tiden går långsammare vid högre gravitation

[http://sv.wikipedia.org/wiki/Tidsdilatation](http://sv.wikipedia.org/wiki/Tidsdilatation)

i andra stycket står det om detta

## Comment 71
Author: medde

Så bra information du fick fram, hoppas verkligen EvaG kommer in och får läsa det här. Ska gå in på länken och läsa vidare om det.

## Comment 72
Author: [Borttaget]

[http://ttt.astro.su.se/~per/journey/journey.htm](http://ttt.astro.su.se/~per/journey/journey.htm)

Ännu en länk i ämnet men i detta fallet kan man beräkna sin egen rymdfärd och tiden den tar kontra tiden på jorden

lite halvrolig

## Comment 73
Author: medde

Den måste jag kolla in, då jag åter hemma igen. Återkommer.

## Comment 74
Author: EvaG

#70 Jaha där försvann mitt nobelpris![Gråter](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 75
Author: medde

#74 Men du hittar nog snart något annat bra, det tror jag helt och fullt på.

## Comment 76
Author: Gittan

Det stämmer det här med två tider, men inte arbetstid och ledighetstid. Nu under de barnfria två veckorna på Kanarieöarna så gick tiden väldigt fort utom när jag tänkte på barnen där hemma.

## Comment 77
Author: medde

#76 Väkommen hem igen GittanL. Hoppas ni haft det rktigt bra. Kan tänka mig att man saknar sina barn då man är borta.
