# Jorden går under, "igen"?
Author: Buuc

Läste just i text TV att jorden ska gå under den 12/12 2012. Det tror vissa eftersom Mayafolket gick under, eller försvann bara sådär, just den dagen enligt sin "kalender", eller något sånt. Själv tror jag inte att något ska hända men intressant är det, för jag är ju intresserad av både jorden och mayaindianerna. ;) Nån som vet mer om detta?

## Comment 1
Author: Jayrod

Det jag vet om detta är att Maya-indianernas tideräkning och kalender tar slut (!) 2012, alla tideräkningar och kalendrar har ju ett startdatum men den är nog ensam om att ha ett slutdatum. Jag har även sett datumen 21 och 25 dec 2012, det varierar.

Att den tideräkningen tar slut har skapat en massa olika teorier om vad som kommer att hända. Vissa säger att det är jordens undergång, medans andra säger att vi kommer in i en ny tid, en ny dimension, en tid av upplysning.

En del säger också att vi nu inne i en "frekvenshöjning" inför 2012. Vad det egentligen innebär vet jag inte, jag har inte ägnat detta så speciellt mycket tid, men jag vet att det finns en hel del troende på det området samt att det finns en massa hemsidor på nätet om det. Det går säker att googla fram en del om man vill.

Själv är jag övertygad om att ingenting kommet att hända, en massa människor kommer dock att bli besvikna, ungefär som i höstats när det förutspåddes ett storbesök av Ashtarflottan (aliens), men ingenting hände.

## Comment 2
Author: StefanW

...eller som när man satt på jobbet och övervakade datorer vid Millenniumskiftet....Undra hur mycket pengar alla konsulter lyckades att krama ur företagare med rena skrämselpropagandan om allt som kunde hända vid Y2K

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag tror också som Jayrod säger, att Mayakalendern tar slut då och ingen vet vad som väntar oss efter det. men nog tror jag för det att jorden kommer att finnas kvar ett tag till...Kanske blir vi lite mera "upplysta" om hur saker och ting fungerar bara? ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: medde

Inte kommer något att hända, det tror jag inte ett dugg på! Det är ju inte första gången det säga något ska hända, och inte är det den sista gångem heller.

## Comment 5
Author: mondeo

Var inte så säkra ni!

Det är tur att just jag finns, för jag vet.........

Jag har bokat plats........

## Comment 6
Author: Ressu

Jag måste nog säga att jag tvivlar hårt.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Att jorden kommer att gå under vid en specifik tidspunkt som vi har fått för oss är ganska otrolig.

Men att antingen den eller mänskligheten kommer att gå under är jag  säker på så som vi behandlar planeten och naturen . Naturen är inte särskilt förlåtande när den sätter igång.

Jag är ingen domedagsprofet jag bara tycker att nånstans måste gränsen gå för utnyttjandet av resurserna

## Comment 8
Author: mondeo

#5

Det är kanske bäst jag förklarar mig.

I dec 2012 då börjar DE visa sig..........

Just det, utomjordingarna, då kommer de att bli synliga även för er andra, vi troende vi har sett dom länge.

Dom kommer att göra människorna till sina slavar det är det som menas med en ny tid, en ny dimension.  
  
Mayafolket visste - hur tror ni Mayafolket försvann?

Som sagt jag har bokat plats på ett rymdskepp, har lyckats att spara ihop till en 2:a klass biljett så jag får se hur långt jag kommer.

Mitt rymdskepp kommer att lyfta i november 2012.

Passa på och boka det finns bara några enstaka biljetter kvar!

## Comment 9
Author: medde

#8 Ok om det är så. Kan du försöka boka en biljett till mig? Men vill ha samma kupé som dig. Så vi kan ha givande samtal under tiden vi åker. Var??

Härligt att se dig här återigen mondoe!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Hi hi, du är för härlig Mondeo, som vanligt med dina roliga inlägg! ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Nä, nåt rymdskepp tänker jag inte boka plats på eftersom jag inte gillar att flyga överhuvudtaget.

Vi får se det som så att något nytt står för dörren år 2012, något som vi kanske måste ta del av vare sig vi vill det eller inte....Våran fina moder jord pallar inte hur mycket våld som helst på henne och hon kommer att säga ifrån en dag till oss alla! Var så säkra på det. Så jag måste instämma lite i det leo säger.

Jag vill inte heller vara någon sorts "domedagsprofet" även fast jag vet att jag nu låter som en...![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 11
Author: mondeo

#9

Allt är klart medde, jag har fixat en plåt till dig, du har fått plats nr 23 jag har plats nr 22. ( Vi har ju rest tillsammans förut)  
Funderar ev på att kliva av när raketen kör förbi Mars. Det är väl så att man vet nu att det finns eller har funnits vatten och det betyder väl liv. Visserligen är jag med men det skulle kanske vara roligt för dig att träffa en tjusig Marsian.

Som sagt vi ses i nov 2012!

## Comment 12
Author: medde

#11 Tack dig av hela mitt hjärta. Vilken tur att jag fick plats 23, det glädjer mig mycket, vilka härliga samtal vi kan ha!  Jag ska nu ta och fundera vad väskan ska innehålla då jag åker,

Kan ju kanske vara trevligt att få träffa en Marsian, vem vet. Tjusig det återstår att se.

Men som du sade. vi ses i nov 2012

## Comment 13
Author: Buuc

Åh, utomjordingar! :o Dags att börja bygga högt teknologiska avancerade vapen mot dom! :)

## Comment 14
Author: Farwuq

Det finns en massa på YouTube, sök bara på 2012.

## Comment 15
Author: Buuc

#14 Will do!

## Comment 16
Author: medde

Det måste jag också testa på att göra en sökning på år 2012

## Comment 17
Author: mondeo

Sökte på You Tube 2012 och tittade på en film men de hade tydligen missförstått allting där visades inte en enda utomjording.

Jag bor ju numera ute på vischan och har ett stort gärde framför mitt hus. När det är stjärnklara nätter då brukar jag gå ut och då kan det hända märkliga saker, vissa landningar och möten, jag säger inte mer........

Några Tsunamin och jordbävningar tror jag inte på.

## Comment 18
Author: medde

#17 Jag tror att jag snart behöver bjuda in mig på en stor kopp kaffe och sedan be att få låna din gungstol. Som jag tänkar ta med mig ut på detta gärde. Sedan tillbringar min kväll i denna gungstol med min kaffekopp i handen och ser ut över detta gärde. Ok mondeo?

## Comment 19
Author: mondeo

Visst är det Ok. Fast du behöver inte bjuda in dig, jag bjuder in dig.

Gungstolen och en varm filt nu på vintern. Gärna också någon form av "snuttefilt" tror jag att du kommer att behöva. Jag kan ju inte stå och hålla dig i handen hela tiden för vem vet vad som kommer att hända. De runda brända ringarna talar sitt tydliga språk.

På dagen är detta gärde en fredens plats, idag t.ex såg jag en vacker räv gå ut med gärdeskanten.

## Comment 20
Author: medde

#19 Jag tacker ödmjukast. Detta ser jag fram imot. Ang "snuttefilt" kan jag låna med mig tösa mins lilla nalle. Den är väldigt trygg.

Jag klarar mig nog själv därute, men det hade nog varit trevligt med sällskap. Men som det heter bra kvinna reder sig själv.

Tack. Återkommer om tid och rum.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Ja tycker också att de där me att Jorden kommer att utplånas låter lite väl.  
Men vi får väll se va som händer.  
Men att de inte står rätt till me vår kära jord är väll ingen som kan tveka om..  
  
Henke

## Comment 22
Author: EvaG

#8 En modern Noa ark med andra ord.  
Visst kommer jorden att ga under. Ja inte jorden, men livet pa jorden.

## Comment 23
Author: mondeo

#22  
Du har en poäng där, bra formulerat.

## Comment 24
Author: medde

#22 EvaG klämmer in sina kloka ord både här och där.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Angående den lilla miljöaspekten jag på nåt sett snubblade in på i förra inlägget

Har nasa katalysator på raketerna ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 26
Author: Thea-Cazzy

jag tycker att det låter lite konstigt att jorden bara skulle gå under bara sådär, men min syrra är livrädd :O

## Comment 27
Author: [Borttaget]

\# 25 Mycket bra och tänkvärd fråga leo!![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 28
Author: EeWeeM

Såg att tråden är gammal men kunde inte låta bli att tillägga några ord.

Eftersom jag själv rör mig i de sk "andliga eller oculta kretsarna pga mitt arbete/forkning/studier i framförallt antropologisk mytologi så stöter jag på denna vad jag kallar 2012 hysterin=)

Finns även flera andra sajer här på I focus som tar upp detta,men det har ni kanske redan sett och läst.

Det är liksom uppdelat i läger för vad man anser ska ske:

De som tror att människans medvetande ska genomgå en frekvenshöjning och bli mer andliga i sina väsen dvs ingen undergång utan människan "förändras",en slags genetisk kodförändring.

De som anser att jorden kommer utplånas medan människan förflyttas till en annan jord i en parallell dimension och blir andliga väsen.

Det finns de som tror att mayafolket gudar (ödlelikandeväsen) dvs utomjordiska väsen/reptiler lämnade jorden och de skapade en  kalender(mayakalendern) och har i syfte att återkomma efter att averism genomförts dvs människan har blivit tillräckligt utblandad i sin dna med utomväsen för att kunna tjäna deras syften och år 2012 kommer de tillbaka för att slutföra sitt arbete.

Det finns de som tror att Anukki (även de utomjordiska väsen som omnäms i Gilgamesheposet som skapargudar) ska återkomma för att ...tja...där råder viss oense då en del anser att de är goda och ska hjälpa människan att ta hand om jorden medan andra grupper anser de vara reptila väsen som tillhör satan och har i syfte att förslava mänskligheten.

Och de finns de som hävdar att solen kommer få mer aktivitet som sätter igång en process som gör att jordens livsmöjligheter förändras för människan.

De finns de som tror att en komet/Planet/Nauribi(kommer ej ihåg stavningen) kommer förbi igen efter att ha svängt iväg med reptilerna(annukis) där för många tusen år sedan.

De finns de som tror att alla planeter står på rad och kommer påverka jordens alla planeter så polerna kommer ändra plats och därmed orsaka total katastrof.(Som nya domedagsfilmen 2012 bygger på bla).

Och de finns de som tror på alla dessa teorier i en enda röra...och det finns säkert fler.

Själv kommer jag luta mig bakåt med en stor kopp kaffe och skiter i vilket.

![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 29
Author: Farwuq

Jo, det finns också de som tror att det inte händer något speciellt.

![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Troligen får de rätt.

## Comment 30
Author: medde

Jag ställer mig in i det ledet.

## Comment 31
Author: LosGinos

Jag tror inte på sådant här nonsens..Jorden skall ju ha gått under flera gånger alltså..Hur många gånger har den gjort det då? Inte en ända...Men som sagt, det återstår och se.

## Comment 32
Author: mondeo

Det var roligt att den här gamla tråden dök upp igen.

Ni skeptiker får tro vad ni vill men vi troende som har sett och hört vi vet................................  
Jag har inte varit inne på denna sida på mycket länge, var tror ni att jag har varit..............................  
Det gäller fortfarande Medde vi ses i nov 2012.

## Comment 33
Author: LosGinos

Ehm...Va ?

## Comment 34
Author: sissie

Tad det bara lugnt Ginie. Jag tror inte jorden går under 2012. Sen kan det ju ske förändringar i välden som kanske för en del är jordens undergång. Meteorer utrotade nästa dinosaurierna totalt. Tjernobyl ödelade en hel stad med omnejd, så visst händer det stora saker ibland. Istider, Jordens axel som lutar en viss vinkel nu kanske lutar lite mer eller mindre om 10 000 år.

Men även om männsiakn skulle utplånas som dinosaurierna så kommer jordklotet Tellus att finns kvar.

## Comment 35
Author: medde

Vi komme ratt finnas kvar på jorden i många år till. Det är jag säker på men siar man långt in i framtiden . Kan jag inte svara på det

## Comment 36
Author: LosGinos

Jag tror inte själva planeten kommer gå under..men människan kommer att dö ut av en sjukdom som inte går att bota.

## Comment 37
Author: medde

#36 Tror inte det heller faktiskt. Men om vi tänker på jorden så är det våran sol som förgör oss en dag.

_Men det är ju om hur länge som helst, så glöm det_

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Det finns nog lika många teorier om detta fenomen, som det finns människor här på denna jord. Den som lever får se. ![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

 # 32 Hej mondeo! Kul att se dig igen. ![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 39
Author: LosGinos

Riktigt sant där nera.

## Comment 40
Author: medde

#32 Men jisses vilken underbar överaskning! Att äntligen få se dig härinne Mondeo! Om du visst vad du varit saknat!!!!

Härligt att höra våra "date" står kvar. Varit lite orolig att du glömt den

## Comment 41
Author: LosGinos

Så det är en dejt på g ;)

## Comment 42
Author: sissie

Ser ut som det!![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 43
Author: LosGinos

Mysigt =)

## Comment 44
Author: sissie

Vi får se vad som händer.

## Comment 45
Author: mondeo

Nej, då medde här glöms inga dejter. Du kan börja förbereda dig nu, vi ska ju snart ses, om två år bara 2012.

Ser längre tillbaka i tråden att vi hade faktiskt en dejt på gång redan förra vintern och nu är det vinter igen, vi är inte snabba när det gäller dejtbokningar.  
Problemet är ju mina resor................ har sett en serie på TV som heter stargate där man går igenom en ring om kommer till olika världar, jag känner precis igen mig - märkligt.  
Får se om jag hinner berätta något från någon resa innan jag försvinner igen.

## Comment 46
Author: LosGinos

Haha, stargate älskar jag..Finns ingen bättre serie! Möjligtvis kan Scrubs  & Buffy The Vampire Slayer mäta sig..Men de e knappt alltså.

## Comment 47
Author: Farwuq

#45

Mondeo, glöm inte att ta med intressanta souvenirer, från dina resor.

![Glad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 48
Author: medde

#45 Vi måste ju få till våran date, då vi bestämt annars kan jag bli besviken. Då jag verkligen väntat.....

Ser fram imot att höra om dina resor. Väldigt mycket

## Comment 49
Author: mondeo

Det blev som jag befarade, jag är inte kvar.

Lämnar denna rapport via mitt supernanonasabredband.

Jag passerar just nu den röda fläcken och här blåser som tusan och den andra röda fläcken syns i fjärran.  
Vi stannade precis på Europa och tog upp ett par trebeningar och några fyrnäsingar.

Om inget oförutsett inträffar så tänkte vi, åttafotingen och jag gör ett depåstopp på Ganymedes. Vi måste bunkra rejält för vårt mål är Pluto.

Fast innan vi drar iväg så ska vi naturligtvis lyssna på Jupiters kortvågsradio, Nej, det är inte möjligt? Jag hör "Gulligullan koko som en gök" med Jokkmokks Jocke. Han ska då höras överallt.

Nu lämnar vi Jupiter med tredubbla ljushastigheten och så får vi se om det blir någon ringdans när vi susar förbi Saturnus.

Uranus är en kall jäkel så den passerar vi snabbt och så når vi äntligen Pluto.

Jodå, Plutoianerna  har ställt upp sin mottagningskommitté. Jag kan inte beskriva dom för er, ni skulle ändå inte tro mig, men dom är vänligt sinnade (tror jag).

Jag trodde fel..........Hjälp! Vi blir bakbundna och nu förs vi iväg - nu bryts kontakten............................Urk.

## Comment 50
Author: medde

Oj! Hur ska vi nu hitta på mondeo? Kan han ha blivit förflyttat till okänd plats?

Det är nog hög tid att damma av någon farkost och ge sig ut på sökuppdrag. För inte klarar sig sajten här utan mondoe. Vi har även en date inbokad år 2012.

Vilka hänger med på räddnings uppdraget.

## Comment 51
Author: sissie

Vi kan väl skicka Ginie i sitt nya skepp?![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 52
Author: medde

Det var en utmärkt idée, men jag ska med!! Måste rädda min blivande date. mondeo kan inte vara där ute ensam.....

## Comment 53
Author: sissie

Ojdå. Det där låter som allvarligt! Då är det nog bäst att Ginie lastar skeppet med massor av god mat.

## Comment 54
Author: medde

Mycket allvarligt.

## Comment 55
Author: LosGinos

Chips är god mat, och nudlar..Det kan jag leva på och rädda honom ;)

## Comment 56
Author: sissie

Det vore ju bra. Tror nog att medde vill ha honom här innan nyår. Kan du fixa det?

## Comment 57
Author: medde

Kan du det? Rädda mondeo

## Comment 58
Author: LosGinos

Klart att jag kan med mina superkrafter och ett häftigt skepp (Y)

## Comment 59
Author: Farwuq

Superkrafter?

Själv har jag bara subkrafter!

![Rynkar på näsan](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 60
Author: LosGinos

Jag har alla möjliga krafter :)

## Comment 61
Author: sissie

Vad är subkrafter?![Obestämd](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 62
Author: LosGinos

#61.   
Han ville vara lika cool som mig så han hittade på något :)

## Comment 63
Author: sissie

OK. Men det lät rätt bra med sub krafter.

## Comment 64
Author: mondeo

m  e  e  d  e....................................Urk.

## Comment 65
Author: medde

mondeo.........! Håll ut min vän. Vi drag nu ihop ett räddningsuppdrag.

## Comment 66
Author: medde

mondeo.........! Håll ut min vän. Vi drag nu ihop ett räddningsuppdrag.

## Comment 67
Author: sissie

Visste inte att det ekade i rymden!![Skrikandes](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 68
Author: [Borttaget]

Hoppas Ginie kan rädda mondeo nu i sitt nya fina skepp ![Foten i munnen](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

\*Håller tummarna\*

## Comment 69
Author: LosGinos

#67. Haha, nej det var något nytt..Men tyvärr gör snön att vi måste väna med uppskjutningen

## Comment 70
Author: medde

#67 Har du kollat in ditt svar till MoaW på sheltie. Snacka om

eka!!![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

#69 Nej inte vänta. mondeo vill ha hjälp!! Och jag vill rädda "min" mondeo. Nu brinner det är knutarna

## Comment 71
Author: [Borttaget]

Ja för sjutton! Mondeo och medde har ju dejt snart, så nu får du sätta fart Ginie ![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 72
Author: medde

Exakt den ska vara 2012. Inte missa den alls. Måste ju fxa fjädrarna mina och det tar ju ett tag.

## Comment 73
Author: [Borttaget]

\*ASG\* ![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 74
Author: medde

![Skäms](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Man vill ju vara ![Kyss](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss"), så mondeo![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 75
Author: LosGinos

Haha!   
Men låt mig få min färja på posten innan jag kan börja packa den ![Förvånad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") ![Skrikandes](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
