# En fråga.
Author: LosGinos

Okej, jag håller på att diskutera med en kompis, hurvida det heter

"Västra Götalands Län"  
Eller  
"Västragötalands Län"  
  
Jag blir galen, enligt google så är Västergötland en provins i Västra Götaland. Men jag har inte en susning.. Någon som vet?

## Comment 1
Author: StefanW

Det är inte så knöligt egentligen! Västergötland var tidigare ett eget landskap och om du ser på bilden av Västragötaland så ingår idag f.d. Skaraborgs, Älvsborgs samt Göteborg och Bohuslän vapen i den nya skölden.

Man gjorde en sammanslagning 1998 där t.ex. sjukvården ligger under regionen d.v.s VästraGötalandsregionen.

Länet som sådant innefattar hela landskapet Bohuslän, huvuddelarna av Dalsland och Västergötland samt mindre delar av Halland och Värmland. Gemensam länsbokstav är nu O.

## Comment 2
Author: LosGinos

aha =)

## Comment 3
Author: StefanW

Det var roligt med en fråga som höll sig på marken!![Flört](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: LosGinos

Hah :D!   
  
Får ju komma med sådana ibland med ;)!

## Comment 5
Author: medde

Stefan var ju verkligen rätt person att kunna svara på den här.

Känns den här igen då? Bara en kul fråga, men jag ger mig backen på att Stefan fixar detta i ett hujj....

[![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=64543e6e-1fc8-4709-9e29-8151d1abf756&xscale=400&yscale=400)](http://www.ifokus.se/Images/ImageViewer.aspx?BinaryId=64543e6e-1fc8-4709-9e29-8151d1abf756 "Klicka på bilden för att visa den i originalstorlek")

## Comment 6
Author: medde

#5 Man kanske skulle ha den som avatar! Den är ju läcker så det räcker. Sen med lite skryt så har jag träffat dessa "pojkar" då jag jobbade på Cypen.![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Då dom var på min arbetsplats i ett obekvämt ärende dom löste enkelt.

## Comment 7
Author: StefanW

Det är märket som SAS (Special Air Service) har som motto: How dare wins

Det är ett Brittiskt elitförband, de kom till under WWII och utförde sina första operationer i Nord Afrika under ledning av David Stirling.

De finns fortfarande kvar i operativ tjänst och har uppdrag runt om i världen. Som t.ex. nere i Kuwait så åkte de in först av alla och utförde en hel del uppdrag för att underlätta och skaffa information till de andra. Har läst mycket om dem och träffat dem i samband med övning, trevliga killar som man helst vill ha på vän listan!

## Comment 8
Author: sissie

Kors! Impad!![Förvånad](http://astronomi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")
