# Den första schackspelaren är död.
Author: StefanW

Kosmonauten Vitalij Sevastianov - den första människan som spelade schack i rymden - har avlidit i Moskva, 74 år gammal, uppgav nyhetsbyrån Interfax.

"Han levde inte tillräckligt länge för att uppleva ännu en Kosmonauternas dag (som årligen firas den 12 april i Ryssland). Men å andra sidan ägnade han hela sitt liv åt att folk på jorden skulle kunna fira denna dag", skrev den ryska rymdstyrelsen på sin webbplats. 

Sevastianov, som dog i måndags, gjorde två rymdfärder 1970 och 1975. Under sin första resa deltog han i rymdens första schackparti, mot en motståndare på jorden.

## Comment 1
Author: sissie

Kul att få läsa lite om kosmonatuer också. Synd att han inte lever längre. Kosmonauterna dag är ju snart. Det är den 6:e idag.

## Comment 2
Author: medde

Trist då stora människor går ur tiden.
