# Veckans bild #119: ARK1
Author: ElLobo

![ARK1](http://uploads.ifokus.se/uploads/5fa/5fa30cec5d9ff90af782578c8c0d1b59/ark1.jpg)

Ale Raketklubb har utvecklat och börjat tillverka och sälja en egen konstruktion av en modellraket.

**ARK 1**, som namnet är, kommer självklart av förkortningen av Ale Raketklubb.

ARK 1 är den första i deras helt egna serie av raketbyggsatser. Bygginstruktioner på svenska kan man ladda man ned direkt från hemsidan.

Raketen flyger utmärkt på en B6-4-motor eller en C6-5-motor. Med Estes B6-4 blir höjden omkring 85 m.

ARK 1 levereras omålad och i byggsats.

_Länkar_:

[ARK1](http://www.aleraket.se/bilder%20ARK1.html)

[Ale Raketklubb](http://www.aleraket.se/)

## Comment 1
Author: medde

Men jag blir så imponerad av dessa enormt läckra modeller. Så verklighets trogna. Är dom svår att bygga?

## Comment 2
Author: ElLobo

När det gäller sådana här raketer för uppskjutning kan jag egentligen inte svara. Jag har bara byggt en sådan raket, och den var inte svårbyggd. Det finns säkert många raketer som är betydligt svårare att bygga än den enkla raket med krutmotor jag gav mig på för ca 35 år sedan.

## Comment 3
Author: medde

Suckar,,, En dag ska jag ta mig och kragen och våga ge mig på ett bygge.

## Comment 4
Author: Farwuq

85 meter är inte så rysligt mycket. Vindmöllorna här ute på greve Trolles ägor är 120 meter.

![Flört](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 5
Author: ElLobo

![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
