# Misslyckad dockning
Author: medde

Progress är den ryska rymdfarkosten som är lastad med  förnödenheter  som ska till ISS. Har misslyckats med sin dockning.

Läs gärna vidare [på länken](http://www.expressen.se/nyheter/misslyckad-dockning-vid-iss/)

## Comment 1
Author: Farwuq

Mja, är det inte som så att de redan dockat och lastat av och sedan dockat av. Nu försökte de att åter docka med någon annan medtod?

![Obestämd](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 2
Author: medde

Ja visst är det så.. Skrev bara någon rad och hänvsiade till den "lilla" artikeln

## Comment 3
Author: StefanW

Något gick inte som planerat, utan de kommer att göra ett nytt försök för att kunna testa en ny variant av dockning som prov för framtida dockningar.

## Comment 4
Author: medde

Då håller vi tummar det går bra.

## Comment 5
Author: ElLobo

**Dockningsförsök i rymden i helgen**

På söndag ska den ryska rymdfarkosten Progress göra ett nytt försök att docka med den internationella rymdstationen ISS.

_Länk:_ [Dockningsförsök i rymden i helgen](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/dockningsforsok-i-rymden-i-helgen_7377080.svd)

## Comment 6
Author: ElLobo

**Rysk rymdfarkost dockade med ISS**

Den ryska rymdfarkosten Progress lyckades på söndagen docka med den internationella rymdstationen ISS, uppger den ryska rymdmyndigheten.

_Länk_: [Rysk rymdfarkost dockade med ISS](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/rysk-rymdfarkost-dockade-med-iss_7381290.svd)

## Comment 7
Author: ElLobo

.

## Comment 8
Author: StefanW

Se där ja! Det gick ju bra till slut.

## Comment 9
Author: ElLobo

![Skrattande](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: Farwuq

Trägen vinner.

![Tungan ute](http://astronomi.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 11
Author: ElLobo

**Antennproblem vid ISS-dockning**

Det obemannade ryska fraktskeppet Progress - lastat med 2,5 ton bränsle, syre, utrustning och vatten - har fått problem med att docka med den internationella rymdstationen ISS.  

_Länk_: [Antennproblem vid ISS-dockning](http://www.nyteknik.se/nyheter/fordon_motor/rymden/article3684312.ece)

## Comment 12
Author: Farwuq

Man får gå ut och vrida antennen rätt.

🙂

## Comment 13
Author: StefanW

Förhoppningsvis så kommer de åt innehållet, om än med lite extra arbete!
